Κατάλογος σημαντικότερων οπλαρχηγών Πελοποννήσου -1821

Ακολουθεί ο κατάλογος με τα ονοματεπώνυμα των σημαντικότερων οπλαρχηγών (καπετανέων) των επαρχιών της Πελοποννήσου κατά την Επανάσταση του 1821. Χρησιμοποιείται η διοικητική διαίρεση των επαρχιών (καζάδων) κατά την περίοδο της Οθωμανοκρατίας. 



Συμπεριλαμβάνεται χάρτης με τα όρια και τις έδρες των καζάδων, τα ονόματα των τμημάτων τους (κόλια ή σέμτια) ή ονόματα σημαντικών χωριών ή συστάδων χωριών. Επίσης γίνεται και πληθυσμιακή εκτίμηση των επαρχιών αυτών με βάση υπάρχοντα στοιχεία, για την περίοδο πρακτικά μετά την άλωση της Τριπολιτσάς - έδρας του πασαλικίου του Μοριά.

Οι οπλαρχηγοί που περιλαμβάνονται είναι οι σημαντικότεροι, με βάση τη φήμη τους (μέσα απο τα απομνημονεύματα των αγωνιστών), την στρατιωτική τους δύναμη ή το μέγεθος των χωριών τους, με βάση κυρίως τα στοιχεία του Φωτάκου. Προφανώς η πληθυσμιακή αναλογία ορεινών με πεδινά-αστικά μέρη την εποχή εκείνη ήταν αντιστρόφως ανάλογη των περιόδων ειρήνης και πολιτισμένης διοίκησης.

Κατά τον Πουκεβίλ (1805) η Πελοπόννησος κατοικούταν από 400,000 χριστιανούς, 4,000 εβραίους και 15,000 μωαμεθανούς. Ο πληθυσμός των μωαμεθανών φαίνεται ότι είναι υποτιμημένος. Προσθέτοντας και τα στρατεύματα που στάθμευαν στον Μοριά προεπαναστατικά οι μωαμεθανοί στην χερσόνησο ήταν μάλλον πάνω από 40,000. Οσον αφορά τη διαίρεση των επαρχιών τα στοιχεία του Γάλλου περιηγητή είναι ακριβέστερα.

Διοικητικά το πασαλίκι του Μοριά χωριζόταν σε 24 βιλαέτια.
1. Τριπολιτσάς, πόλη
2. Τριπολιτσά, τα χωριά
3. Καρύταινας
4. Φαναρίου
5. Λάλα
6. Πύργου
7. Γαστούνης
8. Πάτρας
9. Καλαβρύτων
10. Βοστίτσας
11. Κορίνθου
12. Ναυπλίου
13. Αγίου Πέτρου (με τμήμα Αργολίδας, Ερμιόνης και Τροιζήνας)
14. Άργους
15. Μυστράς, πόλη
16. Μυστράς, τα χωριά
17. Μονεμβασιάς
18. Λεονταρίου
19. Ανδρούσας
20. Καλαμάτας
21. Κορώνης
22. Μεθώνης
23. Ναβαρίνου
24. Αρκαδιάς

Εκκλησιαστικά τα πράγματα ήταν πιο πολύπλοκα.
Υπήρχαν 6 μητροπόλεις:
1. Μονεμβασιάς
2. Ναυπλίου
3. Κορίνθου
4. Πάτρας
5. Χριστιανουπόλεως (η Αρκαδιά, ονομάζεται έτσι αποκλειστικά από την εκκλησία)
6. Λακεδαίμονος

5 αρχιεπισκοπές(!)
1. Δημητσάνας
2. Ωλένου, έδρα στην Γαστούνη
3. Ζαρνάτας, έδρα στο Βαρούσι
4. Χρονίου και Καλαβρύτων, έδρα στα Καλάβρυτα
5. Λαγκαδίων, έδρα στην Άκοβα

και 8 επισκοπές
1. Κορώνης
2. Μεθώνης
3. Ανδρούσας
4. Καρυούπολης (στους Κακαβουλιώτες Μανιάτες)
5. Βρεσθένης
6. Ρέοντος και Πραστού
7. Αμύκλων
8. Έλους

Βασιζόμενοι σε χάρτη των ορίων των καζάδων του Μοριά, δημιουργήσαμε ένα λεπτομερέστερο χάρτη τοποθετώντας και τις εσωτερικές τους υποδιαιρέσεις (σέμτια, κόλια, συστάδες χωριών, σημαντικά ή διάσημα χωριά κατά την περίοδο που μας ενδιαφέρει).



Τα πληθυσμιακά στοιχεία είναι με βάση την εκτίμηση της πρώτης μεταεπαναστατικής ελληνικής "Υπέρτατης Διοίκησης" από το 1823, αλλά πρακτικά ισχύουν τα ίδια για την περίοδο μετά την άλωση της Τριπολιτσάς. Υπάρχουν ακόμα Τούρκοι κάτοικοι και στρατιώτες στο φρούριο της Πάτρας 9,000, στο καστέλι του Μοριά (Ρίο) 1,200, στην Μεθώνη 4,500 και στην Κορώνη 1,800. Αυτοί οι πληθυσμοί ενισχυμένοι από τα αραβικά στρατεύματα του Ιμπραήμ μετά το 1825 παρέμειναν στα ίδια μέρη μέχρι την τελική εκδίωξή τους όταν έληξαν οι εχθροπραξίες. Ο ελληνικός πληθυσμός γνώρισε μείωση (νεκρούς και αιχμαλώτους) σε σχέση με τα στοιχεία του 1823 κατά την δήωση της Πελοποννήσου από τον Ιμπραήμ. Από τον πίνακα απουσιάζουν οι αριθμοί για τον καζά Πραστού (Τσακωνιά), Υδρα, Σπέτσες, Πόρο και Αίγινα, αν και δεν άνηκαν συνολικά στον Μοριά, εκτιμόνται με βάση την απογραφή του 1834.

Ο δημογραφικός πίνακας έχει ως εξής:


Με βάση την διαίρεση του Φωτάκου των "όπλων της Πελοποννήσου" ακολουθούν οι λίστες των καπετανέων του 1821 επικεφαλής Πελοποννησίων ή μη που έδρασαν στην Πελοπόννησο. Σε αυτούς συμπεριλαμβάνονται αυτοί οι Υδραίοι και Σπετσιώτες που έδρασαν στην ξηρά και όχι στο ναυτικό των νησιών τους. Επίσης Ζακυνθινοί, Κεφαλλήνες, Αϊβαλιώτες και άλλοι που έσπευσαν στην Πελοπόννησο με την έναρξη ή κατά την διάρκεια της Επανάστασης και συμπεριλήφθηκαν στα πελοποννησιακά στρατεύματα. Ιδιαίτερη μνεία κάνει ο Φωτάκος στους κληρικούς που σχημάτισαν και οδήγησαν στρατιωτικά σώματα στις μάχες καθώς και στους "βλαχοποιμένες" νομάδες Ρουμελιώτες που ζούσαν κατά γενιές στον Μοριά και συνεισέφεραν στρατιωτικά στις μάχες και οικονομικά προσφέροντας ζώα από τα κοπάδια τους.

Επαρχία Πατρών
1. αδελφοί (Κουμανιώτες) Χρυσανθακόπουλοι, Θάνος, Κωνσταντίνος (Ζώρας), Δημήτριος, Σταμάτης και Αγγελής, από Πάτρα
2. Γεώργιος Γιαννιάς, από Προστοβίτσα (Δροσιά)
3. Παναγιώτης Καρατζάς (Αναστασόπουλος), από Πάτρα
4. αδελφοί Νεζερίτες, παιδιά του Παναγιώτη
5. αδελφοί Μοθωνοί, Κανέλος, Παναγιώτης και λοιποι
6. Αντώνιος Καλαμογδάρτης
7. Αθανάσιος Σαγιάς, από Ζουμπάτα
8. Δημήτριος Νενέκος, από Ζουμπάτα

Επαρχία Βοστίτσης
1. Ανδρέας Λόντος, στρατιωτικός αρχηγός επαρχίας
2. Δημήτριος Μελετόπουλος
3. Ιωάννης Φεϊζόπουλος
4. Κωνσταντίνος Ορεινός η Χιλίαρχος
5. Γεώργιος Ροδόπουλος, από Τσετσεβά (Εριννέος)

Επαρχία Καλαβρύτων
1. Σωτήριος Χαραλάμπης, στρατιωτικός αρχηγός σεμτίων (τμημάτων) Κατσάνας και Χασίων
2. Ανδρέας Ζαΐμης, στρατιωτικός αρχηγός τμήματος Νεζερών
3. Παναγιώτης Φωτήλας, στρατιωτικός αρχηγός τμήματος Λειβαρτσίου
4. Πετιμεζαίοι, Αναγνώστης, Κωνσταντίνος, Βασίλειος και Νικόλαος, από Σουδενά
5. Σωτήριος Θεοχαρόπουλος, από Αγ. Βαρβάρα
6. Νικόλαος Φραγκάκης
7. Παναγιώτης Σοφιανόπουλος, από Σοπωτό
8. Αδελφοί Λεχουρίτες, Αναγνώστης, Γεώργιος και Νικόλαος από Λεχούρι
9. αδελφοί Γιαννακόπουλοι, Γεώργιος, Κωνσταντής και Δημήτριος, από Λειβάρτσι
10. Δημήτριος Ινδαρές, από Λειβάρτσι
11. Θεόδωρος Σακελλαρίου, από Φίλια
12. Νικόλαος Χρηστόπουλος, από Φίλια
13. Χονδρογιανναίοι, ο γέρων και τα παιδιά του, από Μαζέικα
14. Γιαννάκης Ντόλκας, από Μαζέικα
15. Γεώργιος Δημόπουλος, από Μαζέικα
16. Σταμάτης Μποτιώτης
17. Αδελφοί Παπαδαίοι, Σωτήριος και Γεώργιος, από Μάζι
18. Αθανάσιος Φεφές, από Μάζι
19. Αθανάσιος Κωστόπουλος, από Μάζι
20. Γιαννάκης Βύρας, από Κρινόφυτα
21. Θεόδωρος Κολόκας,
22. Χρήστος Κολοβός, από Παγκράτι
23. Σπύλιος Αργυρακόπουλος, από Σουδενά
24. Νικόλαος Χριστοδούλου, η Σολιώτης
25. Κωνσταντής Μακρής, από Λυκούργεια
26. Μήτσος Ντούρος, από Λυκούργεια
27. Ασημάκης Σκαλτσάς, από Σουδενά
28. αδελφοί Νικολόπουλοι, Ανδρέας (Χαϊντάς) και λοιποί από Καλάβρυτα
29. Αναγνώστης Στριφτόμπολας, Μεσορούγι Κλουτσίνας
30. Σπύρος Ευσταθίου (Καρασπύρος), από Νεζερά
31. Μουρλογεώργης, από Σκούπι
32. Ιωάννης Σακελλαριάδης, από Σοπωτό
33. Νικηφόρος, ηγούμενος μονής Νεζερών
34. Νεκτάριος, μοναχός από Καλάβρυτα

Επαρχία Γαστούνης
1. Αδελφοί Σισίνη, Χρύσανθος, Μιχαλάκης και Νικόλαος
2. Αναγνώστης Ματσούκας, από Αλητσελεπή
3. καπεταν Κωνσταντής, από Ανδραβίδα
4. αδελφοί Καραμεραίοι, Δημήτριος, Αναστάσιος και Μιχάλης

Επαρχία Πύργου
1. Χαράλαμπος Βιλαέτης
2. Λύσανδρος Βιλαέτης
3. Αναγνώστης Παπασταθόπουλος
4. Κωνσταντίνος Γκίκας
5. Πέτρος Μήτσος
6. Αλέξιος Μοσχούλας, από Αγουλινιτσα
7. Κυπριανός και Νάρκισος ή Ριγανάκης (Πετρόπουλος) από Μαγούλιανα Καρύταινας, ηγούμενοι μονής Φραγκοπηδήματος

Επαρχία Κορίνθου
1. Ιωάννης Νοταράς
2. Παναγιώτης Νοταράς
3. Γεώργιος Λύκος, από Χέλι
4. Χατζή Γιάννης, από Σοφικό
5. Νικόλαος Οικονόμου και οι αδελφοί του, από Γκούρα του Φονιά
6. Τομαραίοι, από Τρίκαλα
7. Γεώργιος Δανόπουλος, από Άγιο Γεώργιο (Νεμέα)
8. Αδελφοί Γιουρούκη, Γιαννάκης και Φίλης, από Κόρινθο
9. παπά Νίκας, από Καστανιά

Επαρχία Αιγίνης
1. Σπυρίδων Μάρκελος
2. Γεώργιος Λογιωτατίδης
Μέγαρα
1. Γεώργιος Δασκαλόπουλος
2. Γιάννης Χατζημελέτης
3. Διονύσιος Πανούσης

Πόρος και Δαμαλάς
1. Χριστόδουλος Ποριώτης
2. Διονύσιος Ντουζήνας

Επαρχία Ναυπλίου
1. Αναγνώστης Αναστασόπουλος, από Λιγουριό
2. Γεώργιος Αγαλλόπουλος, καταγόμενος από Μυστρά
3. παπά-Αρσένης Κρέστης, από Κρανίδι
4. Αναγνώστης Ζέρβας, από Κρανίδι
5. Νικόλαος Γεωργίου Λάμπρου, από Κρανίδι
6. αδελφοί Μήτσα, Ιωάννης και Σταμάτης, από Καστρί
7. παπα-Γεώργιος Βελίνης

Επαρχία Άργους
1. οκογένεια Παπαλεξόπουλου
2. οικογένεια Βλάση, πρόκριτοι Άργους με καταγωγή από Κοτίτσα Αρκαδίας
3. Τάσος Νέζος, από Κουτσοπόδι
4. Κωνσταντίνος Κακάνης
5. καπετάν Μαντάς
6. Μπεκιάρης Γεώργιος, από Μπούντια
7. Γιαννάκος Νταγρές, από Καρυαίς
8. Δημήτριος Τσώκρης, από Άργος
9. Αθανάσιος Ασημακόπουλος, από Άργος
10. αδελφοί Δούσια, Κωνσταντής και Παναγιώτης, από Αχλαδόκαμπο

Τσακωνιά
1. αδελφοί Καραμάνου, Δημήτριος και Γιαννούλης
Γεώργιος Μιχαλάκης, από Λεωνίδιο
2. Θεόδωρος Γουλελός, από Λεωνίδιο
3. Παναγιώτης Σαράντης, από Λεωνίδιο

Επαρχία Μιστρά
1. Σακελάριος Καλογονιώτης
2. Τσανετάκης Γιαννέτας
3. Οικονόμος Καλομοίρης, από Βορδώνια.
4. Ηλίας Μπισμπίκης
5. Αντώνιος Νικολόπουλος, από Λογκάστρα
6. Δημήτριος Ζωγράφος, από Βορδώνια
7. αδελφοί Γιατρακαίοι, Παναγιωτάκης και λοιποί
8. αδελφοί Ζαχαρόπουλοι, Θοδωρής, Ανδρέας και Σωτήρος, γιοι του καπετάν Ζαχαριά
9. Πέτρος Αναγνωστόπουλος ή Μπαρμπιτσιώτης
10. Παρασκευάς Ματαλάς, από Άρνα
11. Αναγνώστης Τσορτσάκης, από Καστανιά
12. Αντώνιος Κουμουστιώτης, από Κουμούστα
13. Γεώργιος Σκλαβοχωρίτης
14. Ιωάννης Καψαμπέλης, καταγόμενος από τα Ολυμποχώρια
15. Αναγνώστης Κουμάνταρος, από Βαμβακού
16. παπά Γιάννης Αθανασόπουλος

Επαρχία Μονεμβασιάς
1. οικογένεια Καλογερά
2. Νικόλαος Ντρίβας
3. οικογένεια Δεσποταίων

Επαρχία Λεονταρίου
1. οικογένεια Φλεσσαίων, Γρηγόριος παπά-Φλέσσας, Δημήτριος Ηλίου Φλέσσας, Νικήτας Φλέσσας και λοιποί, από Πολιανή
2. Νικήτας και Χριστόδουλος Δικαίος, από Πολιανή
3. Ἀ. Κουλόχερας, από Λεοντάρι
4. Ἀ. Κουμουνδούρος από Κραμποβό
5. Στασινός Ντουρέκας, από Λεοντάρι
6. αδελφοί Μπουραίοι, Κώστας, Ζαφείρης και Παναγιώταρος, από Κωνσταντίνους
7. Αναγνώστης Παπαγεωργίου ή Αναγνωσταράς, από Πολιανή
8. Νικήτας Σταματελόπουλος ή Νικηταράς και αδελφός του Νικόλαος
9. Λιάκος Πετρόπουλος, από Σινάνου
10. Γιαννάκης Καπούτσης, από Σινάνου
11. Δημήτριος Μηλίτσης, από Αρφαρά
12. Ιωάννης Καρακίτσος, από Κατσαρού

Επαρχία Κορώνης
1. αδελφοί Καραπαύλοι, Ηλίας, Ιωάννης και Κωνσταντίνος
2. Παπαφώτης, από Κορώνη
3. Μελέτιος Αρχιμανδρίτης
4. Γεώργιος Μακρής
5. Θεόδωρος Δαριώτης

Επαρχία Ανδρούσης
1. Δημήτριος Παπατσώνης, από Ναζίρι
2. Μητροπέτροβας, με τους συγγενείς του από Γαράντσα
3. Παναγιώτης Κεφάλας, από Δυρράχι

Επαρχία Μεθώνης
1. Νικόλαος Γεωργακόπουλος ή Μοθωνιός

Επαρχία Νεοκάστρου
1. Νικόλαος Οικονομίδης

Επαρχία Αρκαδιάς (Τριφυλίας)
1. αδελφοί Μέλιοι, Γιαννάκης, Κωνσταντής και Δημήτριος, από Κούβελα
2. Παναγιώτης Ντούφας, από Κούβελα
3. Γεώργιος Συράκος, από Ψάρι
4. Μήτρος Αναστασόπουλος, από Αετό
5. Ιωάννης Γκρίτσαλης και αδελφός του Δημήτριος, από Ψάρι
6. Αθανάσιος Γρηγοριάδης, από Αρκαδιά (Κυπαρισσία)
7. Νικόλαος Πονηροπουλος, από Αρκαδιά (Κυπαρισσία)
8. Οικονόμος Παπατσώρης και τα παιδια του, Αδάμ και Αναγνώστης, από Σουλιμά
9. Δημήτριος Σελέτος
10. Αναγνώστης Τσοχαντάρης, από Βλάκα (Χρυσοχώρι)
11. Χριστόφορος Ζαχαριάδης, από Αρκαδιά (Κυπαρισσία)

Επαρχία Καλαμών
1. Ιωάννης, Αθανάσιος και Κωνσταντίνος Κυριακού
2. Παναγιώτης Αθ. Τσάνες
3. Πανάγος Ζάρκος, καταγόμενος από Ζυγοβίστι
4. Μηχανίδης

Επαρχία Μικρομάνης
Διονύσιος Βασιλείου

Επαρχία Νησίου
1. αδελφοί Καλαμαριώτες, Δημήτριος Κωνσταντίνος και
Παναγιώτης
2. αδελφοί Δαρειώτες, Γεώργιος και Εμμανουήλ, από Δάρα Μεσσηνίας
3. Καλόγερος Πετράκης
4. Αναγνώστης Αργυράκης

Επαρχία Καρύταινας
1. Κολοκοτρωναίοι: Θεόδωρος, οι γιοι του Πάνος και Ιωάννης (Γενναίος), Αποστόλης, Δημήτριος (ή Ντασκούλης), Αντώνιος και ο γιος του Κωνσταντής, Μάρκος, από Λυμποβίσι Καρύταινας, στρατολογούσαν στο τμήμα Βουνών και Κάμπου Καρύταινας
2. Πλαπουταίοι: Κολιόπουλα, Δημήτριος, Γεωργάκης(Μπυρογεώργης ή
Μαστρογεώργης), Παρασκευάς, Θανάσης, Γιαννίκος (γιος του Γεωργάκη) από Παλούμπα, στρατολογούσαν στο τμήμα της Λιοδώρας
3. αδελφοί Δεληγιανναίοι, Κανέλος, Δημήτριος και Νικόλαος, από Λαγκάδια, στρατιωτικοί αρχηγοί τμημάτων Λαγκαδίων, Άκοβας και Πέρα Μεριάς
4. αδελφοί Πετρακόπουλοι, Αναγνώστης και Γιάννης, από Λαγκάδια
5. Γεώργιος Σπηλιόπουλος, από Λαγκάδια
6. Γιάννης Θεοφιλόπουλος ή Τσάκαλος, από Λαγκάδια
7. Δημήτρης Δημητρακόπουλος, από Λαγκάδια
8. Κωνσταντής Μιχαλόπουλος, από Λαγκάδια
9. Αθανάσιος Κίντζιος και γιος του Μιχάλης, από Λαγκάδια
10. Ιωάννης Στρατηγόπουλος, από Λαγκάδια
11. Κωνσταντίνος Ζαφειρόπουλος, από Ζυγοβίστι
12. Αθανάσιος Οικονομόπουλος, από Ζυγοβίστι
13. καπετάν Ρίζος, από Ζυγοβίστι
14. αδελφοί Καρδαρά, Αθανάσιος και Θεοδόσιος, από Ζυγοβίστι
15. Γεώργιος Παπακωστόπουλος, από Ζυγοβίστι
16. αδελφοί Σπηλιωτόπουλοι, Νικόλαος και Σπύρος, από Δημητσάνα
17. Ανδρέας Παπαδιαμαντόπουλος, από Δημητσάνα
18. αδελφοί Παπαζαφειρόπουλοι, Κωνσταντίνος και Οικονόμος (ιερέας) από Λάστα
19. Γεώργιος Αθανασιάδης, από Λάστα.
20. Πανουσάκος, από Παλούμπα Λιοδώρας
21. Νικόλαος Μπούκουρας, από Μαγούλιανα
22. Κωνσταντίνος Πετρόπουλος, από Μαγούλιανα.
23. Αργύριος Ζούβελος, από Μαγούλιανα.
24. Λιάκος Κοσμόπουλος, από Μαγούλιανα.
25. Νικόλαος Ταμπακόπουλος, από Βυτίνα
26. Ιεροδιάκονος Ιωσήφ Ταμπακόπουλος, από Βυτίνα, ηγούμενος Μονής Καισαριανής Αθηνών
27. Παναγιώτης Χρυσανθόπουλος ή Κακλαμάνος, από Βυτίνα
28. Δημήτριος Σπυρακόπουλος, από Καρύταινα
29. Ανάστος Σαμαράνης, από Καρύταινα
30. Νικόλαος Μπαλαμπάνης, από Καρύταινα
31. Ανδρίκος Μιχαλόπουλος, από Καρύταινα
32. αδελφοί Ροϊλοί, Βασίλειος, Γεώργιος και Δημήτριος, από Στεμνίτσα
33. Αντώνιος Πελοπίδας, από Στεμνίτσα
34. Κωνσταντίνος Παπαθανασόπουλος, από Στεμνίτσα
35. Γιωργάκης Καψοκαλύβας, από Ζάτουνα
36. Στάϊκος Σταϊκόπουλος, από Ζάτουνα
37. Στέφανος Ιωάννου Ρολογάς, από Ζάτουνα
38. Ιωάννης Τρύφωνος Οικονομίδης, από Ζάτουνα
39. Φώτιος Δάρας, από Σέρβου
40. παπά-Σχίζας, από Σέρβου
41. Πανουργιάς, από Παλούμπα
42. Κωνσταντής Τσάκαλος, από Κοκορά
43. Δημητρακόπουλοι, Σταύρος, Γεώργιος Π. και Βασίλειος Αλωνίσταινα
44. Χρήστος Παναγούλιας, από Βαλτεσινίκο
45. Αναγνώστης Παπαδόπουλος, από Βερβίτσα (Τρόπαια)
46. αδελφοί Στασινόπουλοι, Γιαννάκης και Ανάστος, από Βυζίτσι
47. Αργύρης Αποσκίτης, από Βελημάχι.
48. αδελφοί Κάραλη, Γιαννάκης και Χρυσανθάκης, από Βελημάχι
49. Θεόδωρος Ασημακόπουλος, από Κοντοβάζαινα
50. Βαχλιώτες, Παρασκευάς (ή Τσαουσάκος) και Χρήστος, από Βάχλια
51. Καπογιαννάκης, από Ράχες
52. Θεοδωράκης Σουλιμιώτης
53. Σπήλιος Ζούτος, ή Σταματόπουλος, από Μοναστηράκι.
54. Σπήλιος Χελωνιάρης, από Δίβριτσα
55. Κωνσταντής Αναστόπουλος, από Νεμνίτσα
56. Πάνος Αναγνωστόπουλος, από Νεμνίτσα
57. Παναγιώτης Προύντσος, από Καρδαρά
58. Σωτήρος Παπαγιαννόπουλος, από Βαλτεσινίκο
59. Αδάμ Κορέλας, από Αρκουδόρεμα
60. Παναγιώτης Κλης, από Αρκουδόρεμα
61. Καφετσής, από Βλόγκον Λιοδώρας
62. παπά-Δημήτρης, από Χρυσοβίτσι
63. παπά-Δημήτρης, από Κορφοξυλιά
64. παπά-Γιώργης, από Λάτικα Λιοδώρας
65. Παπαγεωργάκης, από Μοναστηράκι

Επαρχία Τριπολιτσάς
1. Γεώργιος Σέκερης, αρχηγός των όπλων της επαρχίας Τριπολιτσάς
2. Βασίλειος Χρηστακόπουλος
3. Γεώργιος Διαμαντόπουλος, από Τριπολιτσά
4. Γεώργιος Σεχιώτης
5. αδελφοί Αρβάλη, Γεώργιος και Ευστάθιος, από Τριπολιτσά
6. Κωνσταντίνος Σκοντριάνος, από Κάψα
7. Παναγιώτης Κοκώνης, από Πικέρνι
8. Γεώργιος Μπηλίδας
9. Σωτήριος Σαρατσόπουλος, από Τριπολιτσά
10. Θανάσης Δεληγιάννης, από Άγιο Βασίλειο
11. Αλέξιος Νικολόπουλος, από Λεβίδι
12. Κολιός Μπακόπουλος, από Δάρα
13. Γεωργάκης Λαμπρόπουλος, από Δάρα
14. Ιωάννης Παπακώστας, από Δάρα
15. Γιαννάκος Κούρας
16. Νικολής Θεοδωρόπουλος (Πύρλας), από Τριπολιτσά
17. Μιχαήλ Κοτσονόπουλος, από Τριπολιτσά
18. Βασίλειος Κουρουσόπουλος, από Τριπολιτσά
19. Ιωάννης Μανιατόπουλος, από Τριπολιτσά
20. αδελφοί Πουρναραίοι, Παναγιώτης και Γεώργιος, από Περθώρι
21. Παπαγεώργης, από Περθώρι.
22. Σαράντος Παπαγιαννόπουλος, από Βαλτέτσι
23. αδελφοί Ρεβελιώτες, Γιάννης και Νικόλαος, από Τσιπιανά
24. Κωνσταντής Καρώνης, από Τσιπιανά
25. Κωνσταντίνος Διαμαντόπουλος, από Αγιωργίτικα
26. Μήτρος Μπαμπανικολός, από Μπερτσοβά
27. Πέτρος Μπακοδήμος, από Στενό
28. Λάμπρος Ριζιώτης, καπετάνιος των χωριών του κάμπου
29. Γιάννακας Αποστολόπουλος, από Βλαχοκερασιά
30. Γεώργιος Γαλής, από Βαλτέτσι
31. Αναγνώστης Λελάκης, από Τριπολιτσά
32. Γρηγόριος, ηγούμενος μονής Τσιπιανών

Επαρχία Αγίου Πέτρου
1. Αναγνώστης Κονδάκης και γιος του Ανδρέας
2. αδελφοί Ζαφειρόπουλοι, Παναγιώτης (Άκουρος), Κωνσταντίνος και Ιωάννης
3. Ιωάννης Θεοδοσίου Πέρβενας, από Κορακοβούνι.

Επαρχία Φαναρίου (Ολυμπίας)
1. Τσανέτος Χρηστόπουλος, και τα αδέρφια του Ζαρείφης και Γεώργιος, από Ανδρίτσαινα, αρχηγός της επαρχίας
2. Νικόλαος Ζαφειρόπουλος, από Ανδρίτσαινα
3. Βασίλειος Σακελαρόπουλος, από Ανδρίτσαινα
4. Αθανάσιος Σιόρης, από Ίσαρι
5. Νικολός Μποτσικάκης
6. Αθανάσιος Θάνος, από Σκληρού
7. Μήτρος Τσαβέλας, και ο γιος του Δημάκης, από Δραγώγι
8. Γιάννης Δημητρακόπουλος, από Αμπελιώνα
9. Παναγιώτης Λιμπερόπουλος, από Μάτεση
10. Μιχάλης Δραγουμανιώτης, από Δραγουμάνου
11. Δημητράκης Καράμπελας, από Κακαλέτρι
12. Γιάννης Θανασούλας, από Κράνα
13. Σάββας Χαρτουμπέκας, από Μακρύσια
14. Δημήτριος Πρωτόπαπας, από Μακρύσια
15. παπά Σακελλάριος, από Ανδρίτσαινα

Μάνη
1. Μαυρομιχάληδες: Πετρόμπεης Μαυρομιχάλης, Ηλίας Π. Μαυρομιχάλης, Κυριακούλης Μαυρομιχάλης, Αντώνιος Μαυρομιχάλης, Κατσής Μαυρομιχάλης, Ηλίας Κατσάκος Μαυρομιχάλης
2. Τρουπάκηδες, Οικογένεια Παναγιώτη Μούρζινου: Παναγιώτης και Διονύσιος Μούρτσινοι
3. Καπετανάκηδες: Σταυριανός Καπετανάκης, Ιωάννης Ν. Καπετανάκης, Μιχαήλ Ν. Καπετανάκης, Γεώργιος Καπετανάκης, Ιωάννης Καπετανάκης, Χριστόδουλος Καπετανάκης
4. Κουμουνδουράκηδες: Γαλάνης Κουμουνδουράκης
5. Γρηγοράκηδες: Ιωάννης Γρηγοράκης, Πιέρος Γρηγοράκης ή Μαγκιόρος, Πασχάλης Γρηγοράκης
6. Ζερβουδάκηδες
7. Μπουκουβαλέας: Παναγιώτης Μπουκουβαλέας
8. Δουράκηδες: Γεώργιος Ντουράκης, Παναγιώτης Ντουράκης
9. Ξανθέας
10. Παναγιώτης Βενετσανάκος, Δ. Ν. Βενετσανάκος
11. Πανάγος Κυβέλος
12. Νικόλαος Χρηστέας
13. Ηλίας Χρυσοσπάθης,
14. Κυριακούλης Κουτράκος
15. Κωνσταντίνος Πιεράκος
16. Δημήτριος Πουλικάκος
17. Θεόδωρος Μεσίκλης
18. Σκλαβούνος, από Πύργο Μάνης
19. Πιέρος Βοϊδής
20. Αντώνιος Νικολόπουλος
21. Γρηγόριος Δ. Τσιγκουράκος
22. Παναγιώτης Μπεζουνεράς, με τον αδελφό του
23. Πέτρος Νικολακάκης με τον αδελφό του
24. Μιχαήλ Δραγωνάκος, με τους αδελδούς του Γεώργιο και Δημήτριο
25. Δημήτριος Πετροπουλάκης με τον πατέρα του και τον αδελφό του
26. Παναγιώτης Κοσονάκος
27. Ξανθός Μουντζοράκος
28. Παναγιώτης Αντωνάκος
29. Παναγιώτης Στερόγιαννης
30. Πέτρος Τσιλιβής,ή Τσιλιβιπέτρος
31. Ιωάννης Κρανίδης
32. Νικόλαος Καρακίτσος
33. Αναστάσιος Γιαννουτσάκος
34. Γεώργιος Καλκανδής
35. Οικονόμος του Βεχού ή Γεροξηντάρας
36. Ιωάννης Πετρουνάς
37. Δημήτριος Νικολοπουλάκος

Υδραίοι (χερσαία στρατεύματα)
Δημήτριος Κριεζής

Σπετσιώτες (χερσαία στρατεύματα)
1. Αναστάσιος Κουτρουμπής
2. Αντώνιος Μπόνιας
3. Γιάννης Μπούμπουλης

Ζάκυνθος
1. Ιωάννης Πέτας ή Βαπτιστής
2. Δημήτριος Γουζέλης
3. Νικόλαος Πατσίρης
4. Νικόλαος Καβαδίας
5. Ιωάννης Μαμάκης
6. Κωνσταντίνος Ροΐτης
7. Σπυρίδων Φερεντίνος
8. Διονύσιος Αντίοχος
9. Διονύσιος Παπαδάτος
10. Γεώργιος Κατσιλίβας ή Σεμπρικός
11. αδελφοί Καμπασαίοι, Δημήτριος και Παναγιώτης


Κεφαλονιά
1. Ιωάννης Φωκάς
2. Ευαγγέλης Πανάς
3. Ανδρέας Μεταξάς
4. Κωνσταντίνος Μεταξάς
5. Παναγής Στρούζας
6. Διονύσιος Σεμπρικός
7. Κολονέλος Μπούρμπαχης

Παργινοί
Βελισάριος Καλόγερος

Αϊβαλιώτες
1. αδελφοί Σπηλιωταίοι (Σπηλιωτόπουλοι), καταγωγή από Βαλτεσινίκο Καρύταινας
2. Μημίκος Πολυχρονόπουλος, καταγωγή από Λιοδώρα Καρύταινας


Σμυρνιώτες
1. καπετάν Ανάστος, μωραϊτοσμυρναίος
2. Εμμανουήλ Βασιλειάδης

Χιώτες
1. Φωτάκης
2. Δημήτριος μπαϊρακτάρης Δημ.Φλέσσα

Βλαχοποιμένες (ρουμελιώτες νομάδες κτηνοτρόφοι στην Πελ/νησο)
1. Βασίλειος Μπούτος, Βίλια Δερβενοχωριών
2. Μακρυγιάννης, από βουνό Σαϊτά
3. Γιάννης Μπακογιάννης, Γαστούνη-Ξερόκαμπος Καλαβρύτων
4. Κώστας Λάβδας και Γεώργ. Λάβδας
5. γενεά Κουτουλαίων, Μήτρος, Δήμος και Κωνσταντής
6. Κώστας Τσόλης, ή Ράπτης
7. αδελφοί Καλπαίνη, Χρήστος και Κώστας
8. Δημήτριος Σαρανταυγάς, από βουνό Σαϊτά
9. Παπουτσήδες, Βασίλειος και γενεά, από βουνό Κανδήλας
10. γενεά Καλυβαίων, από βουνό Γκιόζα
11. γενεά Φραγκογανναίων, υπό τον Κωνσταντούλα Φραγκογιάννη, από βουνό Γκιόζα
12. γενεά Κορδυλαίων, Γιάννης και Κυριαζής, από βουνό Ζήριας
13. γενεά Χαναίων, υπό τον Θανάση Χανιά, από βουνό Ζήριας
14. Θανάσης Λύγκας, από Μυστρά
15. Γεώργιος Κοτσαλής, από Ξερόκαμπο Καλαβρύτων
16. Ραφτομήτρος, από Ξερόκαμπο Καλαβρύτων
17. Χρήστος Καψής, από Ξερόκαμπο Καλαβρύτων
18. Μαμαλαίοι

Κληρικοί (αρχηγοί οπλοφόρων)
1. Παλαιών Πατρών Γερμανός, από Δημητσάνα Καρύταινας
2. Άνθιμος Έλους, από Στενό Τριπολιτσάς
3. Άνθιμος Σκαλιστήρης
4. Βρεσθένης Θεοδώρητος, από Νεμνίτσα Καρύταινας
5. Δαμασκηνός, ηγούμενος Μ.Σπηλαίου, από Διακοπτό
6. Παφνούτιος, μοναχός Μ.Σπηλαίου, από Καρυά Κορίνθου
7. Γεράσιμος, μοναχός Μ.Σπηλαίου
8. Αρδαμαρίων Ιγνάτιος, από Κασάνδρα
9. Θεοφάνης Σιατιστεύς, αρχιερέας

_____________________________________________________

Σημείωση:
Ελπίζουμε να είναι χρήσιμα τα στοιχεία που παρουσιάζονται τοπογραφικά, δημογραφικά, και ο κατάλογος των οπλαρχηγών σε όσους ενδιαφέρονται για την ιστορία της Ελληνικής Επανάστασης. Αντιρρήσεις, διορθώσεις, προσθήκες και σχόλια είναι ευπρόσδεκτα. Η χρήση του χάρτη και του πίνακα είναι ελεύθερη, με την προϋπόθεση να γίνει αναφορά στην πηγή.

Πηγές:
- Βίοι Πελοποννησίων Ανδρών, Φώτιος Χρυσανθόπουλος (Φωτάκος)
- Διήγηση Συμβάντων της Ελληνικής Φυλής, Θ. Κολοκοτρώνης – Γ. Τερτσέτης
- Τα Αρχεία της Ελληνικής Παλιγενεσίας, Βουλή των Ελλήνων
- Voyage en Morée, à Constantinople, en Albanie, et dans plusieurs autres parties de l'Empire Ottoman, François Pouqueville, Paris 1805
- Εκτίμηση πληθυσμού επαρχιών Πελοποννήσου, Ελληνική Διοίκηση, 1823
- Απογραφή πληθυσμού, 1834
- Ταύτιση περιοχών, όρια καζάδων: kleftouria.blogspot
- Ταύτιση περιοχών: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/6e/Pelopones_ethnic.JPG


ΠΗΓΗ: http://oreini-ileia.blogspot.gr/

Share/Bookmark

Συγγραφέας

Επιμέλεια από Korakovouni WebRadio

Επικοινωνήστε με το KWR μέσω ηλεκτρονικού μηνύματος (e-mail) στη διεύθυνση korakovouniwr@gmail.com . Σας ευχαριστούμε που επιλέξατε τον ιστότοπό μας για την ενημέρωσή σας.

0 σχόλια:

Παρακαλούμε να είστε ευγενικοί και να σέβεστε τους συνομιλητές σας. Αποφύγετε τις ύβρεις και τους χαρακτηρισμούς. Προστατέψτε τα προσωπικά σας δεδομένα. Αν κρίνετε ότι το περιεχόμενο της ιστοσελίδας είναι παράνομο ή προσβάλει οποιοδήποτε δικαίωμα σας, παρακαλούμε επικοινωνήστε μαζί μας (e-mail: korakovouniwr@gmail.com) . Θα απαντήσουμε στο αίτημα σας το συντομότερο δυνατόν.