Ήττα στον ημιτελικό για την Εθνική Μπάσκετ Ανδρών Κωφών στους Ολυμπιακούς της Σαμψούντα

Την ήττα γνώρισε στο ημιτελικό η Εθνική ομάδα Μπάσκετ ανδρών κωφών στους Ολυμπιακούς αγώνες Κωφών που γίνονται στην Σαμψούντα της Τουρκίας.

Σε ένα αρκετά δύσκολο αγώνα απέναντί στην Λιθουανία η Εθνική μας έκανε πολύ καλό ξεκίνημα    με τους Λιθουανούς στο τέλος του 1ου Δεκαλέπτου να περνούν μπροστά με 14-15 και στο 2ο δεκάλεπτό να αποκτούν μια διαφορά 10 πόντων με το σκορ ημιχρόνου να είναι στο 18-28

Με την αρχή του ημιχρόνου η Εθνική μας ισοφάρισε σε 31-31 με τους Λιθουανούς στην συνέχεια να έχουν δύο συνεχόμενα τρίποντα και να αποκτούν ξανά την διαφορά σε μια απόσταση 8 πόντων την οποία η Εθνική μας την μείωσε ακόμα και στον πόντο (43-44) λίγο πριν την λήξη του 3ου δεκαλέπτου με το 3ο δεκάλεπτο να λήγει με το σκορ 45-47

Στο 4ο δεκάλεπτο οι Λιθουανοί απέκτησαν μια διαφορά 8 πόντων με εύστοχα τρίποντα, κάποιες περίεργες αποφάσεις των διαιτητών και μια αφλογιστία της Εθνικής μας που για 5 λεπτά δεν είχε βρει τρόπο να βάλει καλάθι η Εθνική μας όμως πίεσε, πάλεψε αλλά ηττήθηκε με σκορ 53-63

Πλέον η Εθνική μας ομάδα με τον Γιώργο Τετώρο στην σύνθεση της θα παλέψει για το χάλκινο μετάλλιο στον μικρό τελικό με αντίπαλο τον ηττημένο από το ζευγάρι Βενεζουέλα-Ουκρανία το Σαββάτο στην 13:30

Αξίζει να σημειωθεί πως η αντίστοιχη γυναικεία ομάδα πέρασε στον Μεγάλο τελικό των γυναικών και θα διεκδικήσει το χρυσό μετάλλιο.